Co roku 9 stycznia obchodzony jest jako Dzień Ligi Ochrony Przyrody na pamiątkę  I zjazdu organizacyjnego Stowarzyszenia, który odbył się w tym dniu w 1928 roku.

Ligę Ochrony Przyrody utworzono z inicjatywy prof. Władysława Szafera, botanika UJ i Przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Pierwszym prezesem LOP został wybrany prof. Józef Mroziewicz. Obecnie funkcję prezesa Zarządu Głównego pełni dr hab. inż. Krystian Szczepański.

LOP jest najstarszą i najdłużej (97 lat) działającą w Polsce organizacją ekologiczną, której zadaniem jest ochrona przyrody poprzez działalność edukacyjną, wydawniczą i interwencyjną  oraz współpracę z administracją. W ówczesnej LOP działali naukowcy różnych profesji. Byli to między innymi  Aleksander Janowski (krajoznawca), Bolesław Hryniewiecki (botanik), Walery Goetel (sozolog).

Symbolem LOP jest znaczek przedstawiający żubra, ssaka, którego udało się uratować dzięki współpracy naukowców, leśników oraz lekarzy weterynarii.

Przy tej okazji warto wspomnieć o historii Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu. Jej początki sięgają roku 1975, kiedy to z inicjatywy mgr inż. Antoniego Szpaka utworzono tymczasowy zarząd a dwa lata później przeprowadzono I Zjazd LOP, na którym funkcję prezesa ponownie powierzono panu Szpakowi. Obecnie Tarnobrzeg (ul. Moniuszki 16) jest siedzibą Zarządu Okręgu LOP a funkcję prezesa pełni pan Piotr Wałcerz.

Żyjemy w urokliwym zakątku Polski, często nie doceniając osobliwości otaczającej nas przyrody. Warto tym dniu uświadomić sobie, że przyroda jest dobrem, o które wszyscy powinniśmy zadbać. Z okazji Dnia Ligi Ochrony Przyrody życzymy wszystkim członkom i sympatykom LOP wytrwałości oraz niegasnącej pasji w realizowaniu działań na rzecz ochrony naszej rodzimej przyrody.