Modliszka PDF Drukuj Email
czwartek, 07 stycznia 2010 21:47

Modliszka zwyczajna Mantis religiosa L. zwana również wieszczką   czczoną (z gr. mantis ? wieszcz, wróżbita, natchniony przez boga) to swoisty powiew egzotyki w naszej krajowej faunie. Modliszka zwyczajna reprezentuje tropikalną grupę owadów, która skupia w sobie około 2300 gatunków, w Polsce występuje tylko jeden. Śmiało powiedzieć o nim można ?modliszka polska?, ponieważ nasz kraj zasiedla podgatunek modliszki zwyczajnej (na świecie występuje 9 podgatunków), wyróżniający się na tyle swoją morfologią jak i wielkością ciała, iż wybitny polski entomolog Władysław Bazyluk nadał mu nazwę Mantis religiosa polonica.

Mało kto wie, że nasze okolice ? obszar dawnej Puszczy Sandomierskiej - zasiedla największa populacja tego interesującego owada. Jest gatunkiem wybitnie termofilnym. Spotkać ją można na silnie nagrzewających się terenach: nasłonecznionych polanach, suchych kserotermicznych łąkach, młodych nasadzeniach sosnowych i wrzosowiskach. Siedzi nieruchomo w charakterystycznej, modlitewnej pozie, oczekując na ofiarę. Modliszka wydawać się może owadem niezdarnym i ociężałym, jednak jest to bardzo sprawny, agresywny i wysoce wyspecjalizowany drapieżnik. Istny tygrys wśród owadów.

Poluje głównie na bezkręgowce, aczkolwiek notowane były również przypadki chwytania drobnych kręgowców. Do lokalizowania zdobyczy służą modliszce duże oczy, osadzone na ruchliwej głowie. Kiedy ofiara zbliży się w zasięg jej specjalnie przekształconych odnóży, błyskawicznie chwyta ją i konsumuje, kiedy ta jeszcze żyje. Nierzadkim zjawiskiem wśród modliszek jest kanibalizm.

Dorosłe modliszki spotkać można w zależności od warunków termicznych w danym roku pod koniec lipca lub początkiem sierpnia.

Dla niedoświadczonego obserwatora przyrody swym wyglądem może przypominać wychudzonego pasikonika zielonego, gdyż tak jak on jest często zielonej barwy, oraz zbliżonej wielkości. Uwagę zwraca jej długi, wąski przedtułów z osadzoną na nim ruchliwą, trójkątną głową, oraz najbardziej charakterystyczna cecha dla modliszek ? złożone w modlitewnej pozie przednie odnóża chwytne.

Wystraszona przyjmuje pozę odstraszającą. Rozpościera swoje skrzydła w wachlarz, rozkłada odnóża chwytne na boki, ukazując napastnikowi ?oczy? (czarne plamy, często z biała kropką w środku) zlokalizowane po wewnętrznej stronie odnóży. Dodatkowo poprzez pocieranie skrzydłami wydaje syczący dźwięk.
Samice modliszki cieszą się złą sławą femme fatale. Słyną ze swoich zachowań godowych, a ściślej ze zwyczaju konsumowania samca zaraz po kopulacji lub jeszcze w jej trakcie. Ze względu na sposób w jaki to czyni, można rzec dosłownie, że samiec ?traci dla niej głowę?. Jednak nie jest to zjawisko tak częste i pod koniec sezonu spotkać można szczęściarzy którzy nie skończyli jako dodatkowe źródło białka. Trzeba przyznać, że życie samca modliszki to istna ?rosyjska ruletka?. Jednak wszystko w przyrodzie ma swoje znaczenie.Modliszka zwyczajna jest objęta w naszym kraju ochroną ścisłą. Została wpisana do ?Polskiej Czerwonej Księgi? jako gatunek  zagrożony wyginięciem.

Autor: mgr Łukasz Lis

 

Translator strony

English Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Czech Dutch French German Italian Japanese Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Slovak Ukrainian Hungarian

Imieniny

Wczoraj : Doroty Bogdana Pawla Dzisiaj : Ryszarda Teodora Jutro : Hieronima Sebastiana Pojutrze : Apoliny Eryki Cyryla

Zegar

Ulti Clocks content

Kalendarz

lutego 2016
N Pn Wt Śr Cz Pt So

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Odwiedziny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2
mod_vvisit_counterWczoraj964
mod_vvisit_counterTen tydzień966
mod_vvisit_counterOstatni tydzień4118
mod_vvisit_counterTen miesiąc4656
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc23044
mod_vvisit_counterOd początku570463

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

Revolver Maps

Copyright © 2016 LOP Tarnobrzeg. Wszelkie prawa zastrzeżone.
admin: pwalcerz@wp.pl