Dane LOP

NIP: 867 - 188 - 70 - 69

Regon: 00702632700408

Nr konta: BS Tanobrzeg
27 943400022001100034180001

Licznik odwiedzin

1223299
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
221
237
1853
1217945
12777
19764
1223299

Your IP: 54.92.160.119
Server Time: 2018-10-19 23:56:02

Wspierają nas

Modliszka

Modliszka zwyczajna Mantis religiosa L. zwana również wieszczką   czczoną (z gr. mantis ? wieszcz, wróżbita, natchniony przez boga) to swoisty powiew egzotyki w naszej krajowej faunie. Modliszka zwyczajna reprezentuje tropikalną grupę owadów, która skupia w sobie około 2300 gatunków, w Polsce występuje tylko jeden. Śmiało powiedzieć o nim można ?modliszka polska?, ponieważ nasz kraj zasiedla podgatunek modliszki zwyczajnej (na świecie występuje 9 podgatunków), wyróżniający się na tyle swoją morfologią jak i wielkością ciała, iż wybitny polski entomolog Władysław Bazyluk nadał mu nazwę Mantis religiosa polonica.

Mało kto wie, że nasze okolice ? obszar dawnej Puszczy Sandomierskiej - zasiedla największa populacja tego interesującego owada. Jest gatunkiem wybitnie termofilnym. Spotkać ją można na silnie nagrzewających się terenach: nasłonecznionych polanach, suchych kserotermicznych łąkach, młodych nasadzeniach sosnowych i wrzosowiskach. Siedzi nieruchomo w charakterystycznej, modlitewnej pozie, oczekując na ofiarę. Modliszka wydawać się może owadem niezdarnym i ociężałym, jednak jest to bardzo sprawny, agresywny i wysoce wyspecjalizowany drapieżnik. Istny tygrys wśród owadów.

Poluje głównie na bezkręgowce, aczkolwiek notowane były również przypadki chwytania drobnych kręgowców. Do lokalizowania zdobyczy służą modliszce duże oczy, osadzone na ruchliwej głowie. Kiedy ofiara zbliży się w zasięg jej specjalnie przekształconych odnóży, błyskawicznie chwyta ją i konsumuje, kiedy ta jeszcze żyje. Nierzadkim zjawiskiem wśród modliszek jest kanibalizm.

Dorosłe modliszki spotkać można w zależności od warunków termicznych w danym roku pod koniec lipca lub początkiem sierpnia.

Dla niedoświadczonego obserwatora przyrody swym wyglądem może przypominać wychudzonego pasikonika zielonego, gdyż tak jak on jest często zielonej barwy, oraz zbliżonej wielkości. Uwagę zwraca jej długi, wąski przedtułów z osadzoną na nim ruchliwą, trójkątną głową, oraz najbardziej charakterystyczna cecha dla modliszek ? złożone w modlitewnej pozie przednie odnóża chwytne.

Wystraszona przyjmuje pozę odstraszającą. Rozpościera swoje skrzydła w wachlarz, rozkłada odnóża chwytne na boki, ukazując napastnikowi ?oczy? (czarne plamy, często z biała kropką w środku) zlokalizowane po wewnętrznej stronie odnóży. Dodatkowo poprzez pocieranie skrzydłami wydaje syczący dźwięk.
Samice modliszki cieszą się złą sławą femme fatale. Słyną ze swoich zachowań godowych, a ściślej ze zwyczaju konsumowania samca zaraz po kopulacji lub jeszcze w jej trakcie. Ze względu na sposób w jaki to czyni, można rzec dosłownie, że samiec ?traci dla niej głowę?. Jednak nie jest to zjawisko tak częste i pod koniec sezonu spotkać można szczęściarzy którzy nie skończyli jako dodatkowe źródło białka. Trzeba przyznać, że życie samca modliszki to istna ?rosyjska ruletka?. Jednak wszystko w przyrodzie ma swoje znaczenie.Modliszka zwyczajna jest objęta w naszym kraju ochroną ścisłą. Została wpisana do ?Polskiej Czerwonej Księgi? jako gatunek  zagrożony wyginięciem.

Autor: mgr Łukasz Lis

Copyright © 2018 Liga Ochrony Przyrody. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.